Przejdź do treści   A A A A
Logo placówki Biuletyn Informacji Publicznej
Uwaga! PCPR w Elblągu nie obsługuje mieszkańców miasta Elbląg

Domy Pomocy Społecznej

Domy Pomocy Społecznej

Każdy człowiek potrzebuje miejsca, w którym może czuć się bezpiecznie. Potrzebuje własnego mieszkania - przestrzeni, którą może dysponować zgodnie ze swoim gustem i potrzebami - miejsca, w którym czuje się najlepiej i do którego zawsze może wrócić. Nie zawsze jednak ludzie mogą mieszkać we własnym domu. Zdarza się, że muszą go opuścić z powodu znacznego pogorszenia się stanu zdrowia czy braku opieki.

Jedną z najważniejszych instytucji wspierających osoby starsze w Polsce są stacjonarne domy pomocy społecznej.

Działalność domów pomocy społecznej opiera się w szczególności na świadczeniu mieszkańcom całodobowej opieki, zaspokajaniu podstawowych potrzeb: bytowych, edukacyjnych, społecznych i religijnych na poziomie ogólnie przyjętego standardu. Umożliwia także mieszkańcom korzystanie ze świadczeń zdrowotnych, jakie w pełni im przysługują.

Domy pomocy społecznej przeznaczone są dla osób wymagających całodobowej opieki, której powodem może być wiek, niepełnosprawność, choroba. Dla osób nie potrafiących samodzielnie funkcjonować i zaspokajać swoich potrzeb w codziennym życiu, którym niemożliwe jest zapewnienie niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych.

Jednym z głównych powodów, dla których ludzie zamieszkują w domach pomocy społecznej jest stan zdrowia. Osoby przyjmowane do tych domów ze względu na wskazania zdrowotne cierpią często na znaczną utratę sprawności psychofizycznej, a także zaawansowaną starość. Mogą składać się na nią: kłopoty z poruszaniem się, wykonywaniem prostych, codziennych czynności, utrata pamięci, zaburzenia psychiczne, różnego rodzaju choroby i niepełnosprawności.

Równie znaczącym czynnikiem są wskazania socjalne, z powodu których osoba nie może dłużej mieszkać w swoim domu i zostaje przeniesiona do takiej instytucji, jaką jest dom pomocy społecznej. Na jej sytuację mają wówczas istotny wpływ: złe warunki mieszkaniowe, zbyt niskie dochody w stosunku do dużych wydatków związanych z kosztami utrzymania, samotność oraz złe stosunki rodzinne, konflikty z bliskimi.

Mieszkańcy trafiają do domów pomocy społecznej także z powodu zaniedbania przez bliskich, braku opieki, wsparcia, pomocy. Wówczas, bardzo często mieszkańcy sami dokonują wyboru i zamieszkują w domach pomocy. Oczekując, że ich życie zmieni się „na lepsze".

Dom pomocy społecznej to miejsce zarówno wygnania, jak i wyboru. Częściej jednak - wygnania niż wyboru. Miejsce, które stało się koniecznością i jedynym rozwiązaniem trudnej, życiowej sytuacji.

Funkcjonowanie domów pomocy społecznej opiera się na utrzymaniu w tej instytucji przyjaznej, rodzinnej atmosfery - atmosfery zaufania, bliskich relacji i poczucia przynależności. Zwraca się dużą uwagę na zdrowie mieszkańców i zapewnienie im odpowiedniej opieki oraz rehabilitacji. Wszelkie podejmowane tu działania mają jeden wspólny cel: zapewnić możliwie najwyższą jakość życia mieszkańcom.

Wszystkim, którzy zajmują się tymi osobami, pracownikom socjalnym, pielęgniarkom, opiekunom i wszystkim pracownikom domów pomocy społecznej, zależy przede wszystkim na tym, aby jakość życia mieszkańców ich domów była wysoka, by mieszkańcy byli zadowoleni i dobrze czuli się w swoim domu.

Istotne jest kompleksowe podejście do mieszkańca, które wymaga współpracy wielu osób o różnych profesjach. Obok wyżej wymienionych zespół taki powinien posiadać psychologa, fizykoterapeutę, dietetyka, terapeutę zajęciowego.

Konieczna jest wielodyscyplinarność zespołu, spowodowana wielkością i różnorodnością problemów ludzi starych. Zazwyczaj chorują oni na wiele schorzeń, które nakładają się na sytuację psychospołeczną i socjalną.

 

Na terenie powiatu elbląskiego całodobową opiekę dla osób starszych zabezpieczają 2 domy pomocy społecznej o profilu dla osób przewlekle somatycznie chorych, dysponujące 156 miejscami, w tym:

 

Domy pomocy społecznej są placówkami zapewniającymi kompleksowe wsparcie osobom niepełnosprawnym i niesamodzielnym, czyli generalnie wymagającym pomocy osób drugich, którym nie można udzielić odpowiedniej pomocy w środowisku.

Powodzenie udzielonego wsparcia, a co za tym idzie osiągnięcie pożądanych i zakładanych wyników, zależy w głównej mierze od właściwego przygotowania personelu fachowego, charakteryzującego się szczególną wrażliwością na problemy mieszkańców.

 

Na dzień dzisiejszy domy pomocy społecznej, funkcjonujące na terenie powiatu elbląskiego, osiągnęły wymagalny standard świadczonych usług.

 

Podstawowymi celami wprowadzenia określonych standardów usług były:

  • odpowiednie zmiany w infrastrukturze obiektów - poprawa warunków lokalowych.

Wynika to z faktu, iż placówki funkcjonowały w obiektach niedostosowanych do aktualnych wymogów w tym zakresie.

  • odpowiednie kształtowanie polityki kadrowej i postaw pracowniczych.

Niezbędny element właściwej realizacji zadań, wrażliwości na potrzeby mieszkańców oraz zapewnienia sprawnego wdrażania założeń podstawowych standardów świadczonych usług.

  • dostosowanie zasad funkcjonowania placówek do aktualnych wymogów.

Dotyczyło to zwłaszcza problemów związanych z działalnością społeczności domów, sposobu i zasad sprawowania opieki nad mieszkańcami oraz integracji ze środowiskiem lokalnym.